Gruntowe wymienniki ciepła występują w kilku odmianach w zależności od ich budowy. Generalnie można wyróżnić 4 rodzaje GWC:
GWC Rurowe
Powietrze przechodzi przez rurę z tworzywa sztucznego o długości 40-60 m ułożoną pod ziemią na głębokości ok. 2 m. Można również stosować system rur w układzie Tichelmanna. Ze względu na różnicę temperatur w rurach następuje skroplenie pary wodnej, którą należy odprowadzić, a układ raz w roku oczyścić.GWC Żwirowe
W tym przypadku powietrze przechodzi przez warstwę grubego, płukanego żwiru ułożonego w wykopie na geowłókninie, od góry izolowanego styropianem. Dodatkowo stosuje się instalację zraszającą, która pozwala regulować wilgotność powietrza. Złoże wymiennika filtruje powietrze z zanieczyszczeń biologicznych, co potwierdzają badania sanepidu. GWC żwirowe nie wymagają konserwacji ani czyszczenia, ponieważ złoże oczyszcza się samoczynnie.
GWC GlikoloweElementem pobierającym energię w tym rozwiązaniu są plastikowe rury
rozłożone w gruncie na głębokości zbliżonej do lokalnego poziomu wód
gruntowych i zalane roztworem glikolu. Rury te wprowadza się do budynku,
a następnie podłącza do specjalnie zaprojektowanej chłodnicy, która
przekazuje ciepło do powietrza zasilającego wentylację.
1. Wężownica z glikolem
2. Chłodnica (wymiennik ciepła glikol-powietrze)
3. Naczynie przeponowe
4. Pompa cyrkulacyjna
5. Zawór
6. Filtr siatkowy
2. Chłodnica (wymiennik ciepła glikol-powietrze)
3. Naczynie przeponowe
4. Pompa cyrkulacyjna
5. Zawór
6. Filtr siatkowy
Renowacja elewacji to duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego sprzętu. Rusztowanie elewacyjne jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność pracy. Dzięki niemu, nawet najtrudniejsze miejsca stają się łatwo dostępne.
OdpowiedzUsuńPodnośniki samojezdne: Podnośniki samojezdne to zaawansowane urządzenia, idealne do prac na wysokościach w miejscach, gdzie wymagana jest duża mobilność. Są one szczególnie użyteczne w magazynach, centrach handlowych i przy montażu dużych konstrukcji.
OdpowiedzUsuń